image description

Kır Düğünü

Kır düğünü hayal edenler ve rezervasyon yaptırmak için geç kaldığını düşüneler hiç üzülmesin; avrupa yakasının birbirinden güzel tasarlanmış üç ayrı düğün bahçesinde sizin için hala yer var. Süslemeden servis tabağına, düğün provalarına kadar her ayrıntıda yanınızda olan avrupa yakasının profesyonel ekibi, sizi hiç yalnız bırakmıyor. Sıcak mevsimlerde en çok tercih edilen düğün organizasyonlarının başında kır düğünü geliyor.

Kır Düğünü Mekânları

Kır düğünü denildiğinde akla ilk gelen doğayla iç içe bir mekândır. Geniş bir bahçe, piknik alanı, sahil, çiftlik evi ya da yeşillikler içerisinde tarihi mekânlar, geniş bahçeli küçük oteller, büyük bir park, yeşillikler içerisindeki bir kır lokantası… Bu tip yerleri ziyaret ettiğinizde, ilk bakışta çok sade ve boş görünebilirler. Bahçenin süsleneceğini, oturma grupları koyacağınızı, ışıklandırma yapacağınızı, etrafı çiçeklerle ve minderlerle dolduracağınız hayal edin. Daha önce aynı mekânda bir düğün düzenlenmişse fotoğrafları olup olmadığını sorun. Hatta en iyisi burada düzenlenecek bir düğüne, işletmeden izin alarak gitmek ve ne tür imkânlarınız olduğuna kendi gözlerinizle şahit olmaktır. Mekân seçiminde önemli bir konu da davetli sayınızdır. Havaların ısınması ve doğanın yeşile bürünmesiyle birlikte açık hava düğünlerine sıklıkla davet edilmeye başlıyoruz. Kır düğünleri samimi bir ortam yaratılması, davetlilerin hoşça vakit geçirmesi ve güzel havalarda açık havanın tadının çıkarılması gibi avantajlar sunuyor. Geleneksel düğünlerde konuklar daha çok masada ağırlanır ve yemekli bir düğünse, davetliler masalarında yemek servisini beklerler. Gelin ve damat da bu sırada masaları dolaşarak tebrikleri kabul eder. Tebriklerin ardından müzikle birlikte eğlence başlar. Bu geleneksel havayı bozmak isteyen kimi çiftler, kır düğünü düzenleyerek davetlilerine farklı bir kutlama düzenliyor. Eğer siz de bir kır düğünü düzenlemeyi düşünüyorsanız, gelin iyi bir kır düğünü organizasyonu için neler gerekiyor, beraber bir göz atalım.

Davetliler

Yeşilliklerle çevrili bir alan aradığınıza göre, şehre uzak bir yerde düğün yapıyor olma olasılığınız çok fazla. Davetli grubunuzun gelmekte zorlanmayacağı, trafikte zaman kaybetmeyeceği, arabası olmayanların da rahatça gelebileceği bir yerde karar kılmanız en iyisi olur. Düğünün gerçekleşeceği semti iyi tanımayanlar olabileceğini de düşünüp davetiyenize ufak bir kroki ekletebilirsiniz. Gezdiğiniz düğün mekânlarını ne kadar sevmiş olursanız olun, davetli sayınız çok fazlaysa küçük bir bahçeye sığmaya çalışmayın. Ya da tam tersi; az sayıdaki misafirinizi geniş bir kır alanında ağırlarsanız, partinizin ıssız bir havaya bürünmemesi için dikkatli olmanız gerekir.

Kır Düğünü Dekorasyonu

Bir balo salonunu ya da restoranı süslemek konusunda fikriniz var. Peki, boş bir bahçe nasıl süslenir? Organizatörler, kır düğünlerine giderek artan talep karşısında kır düğünleri için birbirinden yaratıcı fikirler ortaya koymaya başladılar. Fayton, süslenmiş çiftlik hayvanları, yapay göller, kameriyeler, taklar… Çevre süslemesine geçmeden önce misafirleriniz için nasıl bir servis seçeceğinizi düşünmelisiniz. Açık büfe mi, masalara servis mi yoksa kokteyl mi? Bunlardan birine karar verdikten sonra eğer açık büfe ya da kokteyli tercih ettiyseniz, bu duruma uygun oturma grupları seçmelisiniz. Yer minderleri ve puflar, kokteyl masaları, banklar ve birkaç masa işinizi görebilir. Masalara yemek servis edilmesi söz konusuysa, yine yemekten sonrası için farklı oturma düzenleri seçebilirsiniz. Ancak yemek masalarından vazgeçmemenizi öneririz. Yuvarlak masa düzenini, kır düğününüz için fazla klasik buluyorsanız, masaların birbirine eklendiği uzun bir sofra düşünebilirsiniz. L ya da U biçiminde dizdireceğiniz masalar da eski İtalyan filmlerindeki sahneleri andıran, samimi bir hava yaratmanıza yardımcı olacaktır. Dekorasyon rengi olarak beyaza dilediğinizce yüklenebilirsiniz. Doğanın canlı renkleriyle nefis bir kontrast oluşturmuş olursunuz. Beyazın yanı sıra yeşilin farklı tonları, kırmızı ya da pembe de, kır düğününüzle son derece uyumlu olacaktır.

Kır Düğünü Yemekleri

Sıcak hava düğünlerinde en büyük şart, yemeklerin ağır ve yağlı olmamasıdır. Mevsim sebzelerini taze etlerle birleştirerek oluşturduğunuz hafif menülerde karar kılın. Izgara şişler, hafif kanepeler ve kuru meyveler atıştırmalık olarak işe yarayacaktır. Sıcakta çabuk bozulabilecek, koku yayabilecek ya da hemen sünecek türde yiyeceklerle masaları donatmamaya özen gösterin. Düğün pastanızın yanı sıra, dondurmalı tatlılar ya da meyveli kokteyllerle misafirlerinize hoş sürprizler yapabilirsiniz. Bu tip düğünlere en çok yakışacak servis türlerinin başında ise açık büfe gelir. Davetlilerin kendi yemeklerini alacakları ve diledikleri bir köşede samimi bir hava içerisinde yiyip içecekleri, göz doyurucu bir büfe hazırlatabilirsiniz

Kır Düğününde Müzik

Böyle bir organizasyona en yakışacak olan canlı müziktir. Tercihinize göre gece boyunca sizi canlı tutacak bir orkestrayla anlaşabilir ya da klasik enstrümanlar çalacak olan ikili ya da üçlü bir müzisyen grubunu tercih edebilirsiniz. Ses düzeninin kurulması için önceden mekâna müzisyenlerle birlikte gitmeli ve neler yapabileceğinizi yerinde kontrol etmelisiniz. Mekânın büyüklüğüne ve davetli sayısının çokluğuna bağlı olarak, mikrofon ya da amfi gibi temin edilmesi gereken teknik malzemeler olabilir.

Kır Düğününde Işıklandırma

Günün aydınlık saatlerinde doğal ve aydınlık renklerle hiç şüphesiz ki etraf çok güzel görünecek. Ancak akşam saatlerinde karanlığa gömülmemek için dikkatli olmalısınız. Hava ne kadar geç kararıyor olursa olsun, akşam saatlerinde en azından kameranın sizi görüntüleyebilmesi adına etrafta birkaç ışık kaynağı olması fena olmaz. Mekân ışıklandırması mutlaka vardır ama siz dekorasyonu da kuvvetlendirmek adına, bahçe mumlarından, ağaçlara yerleştireceğiniz minik ampullerden, meşalelerden, gaz lambalarından ya da projektörlerden yararlanabilirsiniz.

Kır Düğününe Nasıl Giyinmeli

Gelin ve damat olarak düğün sahiplerinin çok fazla seçeneği olduğu söylenemez. Eğer marjinal bir görüntü verilmek istenmiyorsa, gelinlik ve damatlıktan şaşmamalı. Elbette salon düğünü için seçeceğiniz kadar ağır modeller seçmemeniz yerinde olur. Damatlar ince yazlık bir takım elbise ve kravat tercih edebilir. Gelinler ise hafif kumaşlardan ve açık havada yürürken fazla zorlanmayacakları bir modelde karar kılmalılar. Uzun kuyruklu modeller, ağır ve kabarık etekli gelinlikler hareketlerinizi bahçede oldukça kısıtlar. Davetliler ise kokteyl elbiseleriyle gelebilir. İnce topuklulardan ve çok uzun eteklerden kaçınmakta fayda var. Kısa ve uçuşan elbiseler, yazlık takımlar ve renkli giysiler bu tip düğünler için birebirdir. Yeşille mavinin yarıştığı, Panoramik manzarada özel personelin tebessümü merhaba der sizlere.

Lost your Password?
Lost your Password?
or

Sign in With...